همه چیز در مورد پره سر

 
 
دوستِم‌ گرچ‌ِ اِم‌ دنیان‌َ خشیمون‌           هَم‌َ دلدادَه ی‌ ام‌ دلكشیمون‌

چ‌ِ فایده عاقبت‌ با حسرت‌ و درد            دنیاكا كوچ‌ بَكَردیمون‌ بشیمون‌


استفاده از مطالب این وبسایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد!

دوستان لطفا حتما مارا از نظرات ارزشمند خود بهره مند سازید!


parasarica.ir


parasarica@gmail.com

:: خبر: طاووسک پره سر به زیستگاهش برگشت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: شرکت چوکا
:: تحریف نام ایسپیه مزگت
:: ایسپیهَ مَزگَت (مهندس رامین باباپور شکره دشت)
:: گالری تصاویر: ایسپیه مزگت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: دیوار 47 پره سر
:: خبر : نگرانی از تخریب جنگل های گیلان با ساخت سد شفارود (+جوابیه)
:: آشنایی با سد مخزنی شفارود
:: یک دانستنی از سه شنبه بازار
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 15
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 14
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 13
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 12
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 11
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 10
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 9
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 8
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 7
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 6
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 5
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 4
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 3
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 2
:: اسطوره یا ایزد سیاگالش
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (3)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (2)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (1)
:: تالش چه ندارد!


خبر : نگرانی از تخریب جنگل های گیلان با ساخت سد شفارود (+جوابیه)
نظرات |

70 انجمن محیط زیستی و تشکل دوستدار محیط زیست در اعتراض به ادامه ساخت سد شفارود بیانیه ای صادر کردند.  

 به‌ گزارش پره سریکا ؛ در این بیانیه که به تایید شماری از استادان و فعالان حوزه محیط زیست و شخصیت‌های حقیقی نیز رسیده آمده است:
  
 «بلندترین سد غلتکی ـ بتنیِ ایران در حالی - در کمالِ شگفتی- در پرباران‌ترین استان کشور در حال ساخت است که صدها هکتار از بهترین جنگل‌های باستانی هیرکانی را هدف قرار داده است؛ جنگل‌های بسیار باارزشی که از هیچ راهی نمی‌توان آنها را احیا کرد. شوربختانه از سال 1334 تا سال 1386 خورشیدی سالانه 3000 هکتار از جنگل‌های شمال کشور از بین رفته‌اند و ساخته شدن این سد نیز به   به این فاجعه سرعت می دهد». 

به اعتقاد نویسندگان این بیانیه «آتش گرفتن بخشی از این جنگل‌ها به مدت سه روز، بدون توجه مسئولان و به‌رغم مراجعه مردم به اداره‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست»،« نمایان‌گر بخشی از پیامدهای شومِ ساختِ این سد» توصیف شده است. 

بقیه خبر و جوابیه در ادامه مطلب ...

 
در این بیانیه درباره این سد همچنین آمده است:«سدِ شفارود - که در 6 کیلومتری جنوب‌غربی رضوانشهر و ۶۵ کیلومتری رشت روی رودخانه‌  شفارود در حالِ ساخت است- تأییدیه‌ ‌ارزیابیِ ‌محیطی زیستی ندارد؛ در حالی که ‌پیشینه‌ ساخت طرح‌های توسعه‌ای ناپایدار گواه‌اند که گرفتن آن چندان دشوار نیست و حتی اخذ آن هم نباید مجوز طرح های مغایر با اهداف زیست محیطی باشد.

بیانیه فعالان محیط زیست تصریح می کند: « این سد روی گسل شالم ـ آستارا و هم‌چنین شیب زیاد دامنه‌ کوه واقع شده» و ابراز نگرانی شده «گذشته از افزایش احتمال وقوع زمین‌لرزه، در آینده قربانیان انسانی هم داشته باشد». 
 
بیانیه به دلیل افزایش سرعت خشکسالی و بیابانی شدن کشورکهن سالی که طی هزاره‌ها با مدیریت حساب‌شده‌ آب توانست سرپا بماند و با وجودِ آن‌که ذخیره آب مخزنِ بیش از ۲۰۰ سد بزرگ در کشور تنها دو برابر ۱۴ سد موجود در سال ۵۷ است، از ادامه سد سازی ها با صفت « غیراصولی» یاد کرده و هشدار داده است با ادامه این روند تا ده سال آینده فلات مرکزی ایران خالی از سکنه می‌شود.

انجمن‌ها و کنش‌گران محیط زیست از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها پرسیده‌اند اگر موافق این پروژه نیستید چرا برای توقف آن اقدام نمی‌کنید؟

جوابیه شرکت آب گیلان

 شرکت منطقه ای آب گیلان با ارسال جوابیه ای، توضیحات زیرا را در اختیار "عصرایران" قرار داد.

کشور ایران با جمعیتی قریب ۸۰ میلیون نفر و با مساحتی حدود یک میلیون و ششصد و چهل و هشت هزار کیلومتر مربع حدود 0.9 (نه دهم )درصد مساحت دنیا را تشکیل می‌دهد. در صورتی که پتانسیل منابع آبی ایران حجمی معادل 0.36 (سی و شش صدم) درصد منابع آب قابل دسترس دنیا است. 

در تقسیم بندی ها، ایران به عنوان  کشوری خشک و نیمه خشک محسوب می شود. در سراسر زمین برای ایجاد تعادل مابین اب مورد نیاز در فصول مختلف و منابع آبی در دسترس اقداماتی صورت می گیرد که مهمترین آن سد سازی است. 

 اگر چنانچه با وجود ساخته‌های طبیعی و یا بارش‌های جوی مثل برف که در قالب جریان پایدار رودخانه‌ها پدیدار می‌شود این تعادل در طبیعت خود به خود ایجاد شود وجوب سدهای ذخیره‌ای کمرنگ خواهد شد اما اگر این تعادل به صورت طبیعی ایجاد نشده باشد لذا طبیعتا می بایست  از سد‌هایی متناسب با  ساختگاه و محیط طبیعی آن منطقه بهره برد. 

در کشورهایی همچون مصر، چین، ترکیه که اقلیمی مشابه ایران دارند سدسازی‌های متنوع ودر حجم‌های بزرگ صورت گرفته است. سرانه آب در ایران از ۳۵۰۰مترمکعب به ازای هر نفر در سال طی ۵۰سال اخیر به ۱۷۰۰ مترمکعب  برای هر نفر کاهش پیدا کرده و  بنابراین برای اینکه نیاز های آبی  در تمامی سطوح تأمین شود، دولت ایران به مانند تمامی دولتها اقدام به احداث سدهایی  کرده که این فرآیند در سراسر کشور متناسب با اقلیم و با رعایت همه اصول مالی، اقتصادی، فنی، زیست محیطی و اجتماعی اجرا می‌شود . 

 جهت برقراری چنین تعادلی، احداث سدهای مخزنی چند منظوره با نقش اصلی تنظیم جریان رودخانه‌ها و تأمین نیازهای شرب، صنعت، کشاورزی، محیط زیست، تولید انرژی برق‌آبی و کنترل سیلاب به عنوان بهترین عوامل مطرح می‌باشند و در این میان صرف‌نظر از کنترل و مهار آب، کاهش تلفات و ارتقای بازده آبیاری نیز از گام‌های اساسی در بهره‌برداری از منابع آب محسوب می‌گردد و در این رابطه، بهره‌گیری از سیستم‌های مدرن آبیاری جهت استفاده مناسب و معقول از آب در بخش کشاورزی از عوامل مهم صرفه‌جویی می‌باشد که لازم است همزمان با استفاده از سیستم‌های مدرن، اعمال کنترل‌های لازم جهت دست‌یابی به حداکثر راندمان نیز می‌بایست مد نظر قرار گیرد. 

استان گیلان، از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت شهر رشت است. این استان، از شمال به دریای کاسپین و کشور آذربایجان، که از طریق آستارا با آن دارای مرز بین‌المللی است، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌شود. مساحت گیلان ۱۴٬۰۴۴ کیلومترمربع و جمعیت آن طبق سرشماری ۱۳۹۱، ۲٬۴۸۰٬۸۷۴ نفر است. 
  
گیلان دهمین استان پرجمعیت و بیست و هشتمین استان وسیع ایران است. تراکم جمعیت در این استان با ۱۷۷ نفر در هر کیلومترمربع جایگاه سوم را در ایران داشته و در آن بیش از 54 رودخانه جریان دارد.

پتانسیل آبی استان گیلان در 2 بخش آبهای سطحی و زیرزمینی به شرح زیر می باشد: 

الف- آب های سطحی 
آب‌های ورودی از خارج به استان گیلان، 2200 میلیون مترمکعب در سال 
آب‌های رودخانه های داخلی استان گیلان، 4163 میلیون مترمکعب در سال 

ب- آب های زیرزمینی 
حجم آب زیرزمینی از منابع تجدید شونده ، 550  میلیون مترمکعب در سال (حداکثر امکان بهره برداری از منابع زیزمینی) 

بنابراین مجموع آب های قابل دسترس در استان گیلان، سالانه معادل 6913 میلیون متر مکعب میباشد. 
گفتنی است حجم آب تجدید شونده جهان، 36100 میلیارد مترمکعب، حجم آب تجدید شونده کشور130 میلیارد مترمکعب ،حجم آب تجدید شونده استان گیلان، 9.2 میلیارد مترمکعب  بوده که از این مقدار  6.9  میلیارد مترمکعب قابل دسترس می باشد. 

متوسط بارندگی جهان 750 میلیمتر،متوسط بارندگی ایران250 میلیمتر و متوسط بارندگی گیلان  1061.5  میلیمتر  (متوسط 15 ساله منتهی به سال 1392) می باشد که  بیش از 75 تا 80 درصد آب تجدید شونده استان  نابهنگام بوده و در فصل غیر زراعی جریان دارد. 

 3.3 درصد جمعیت کشور در استان گیلان زندگی می‌کنند ولی تنها 7.1 درصد آب تجدید شونده را در اختیار دارند که می بایست با ایجاد زیرساختهای مناسب از این داشته ارزشمند بهترین استفاده موثر و به هنگام صورت پذیرد. 

وقتی به آمارهای ارایه شده از سال 1335 نگاه می کنیم و آنرا در کنار پیش بینی هایی که برای افق سال 1404 صورت گرفته قرار می دهیم به نتیجه حیرت انگیزی می رسیم که نشان می دهد سرانه آب قابل دسترس استان گیلان از 6914 مترمکعب در سال 35 به حجمی معادل 2602 متر مکعب در سال 1404 خواهد رسید و این موضوع بیانگر اینست که باتوجه به روند نزولی سرانه آب قابل دسترس در استان چنانچه برنامه‌ریزی های مناسب برای کنترل، مهار، بهره‌برداری و مدیریت بهینه از آب صورت نپذیرد، بروز پیامدهای اجتماعی منبعث از شرایط ویژه آبی در استان طی سالهای آینده  اجتناب ‌ناپذیر خواهد بود و لازم است که بدانیم اکنون نیاز آبی استان حجمی معادل سه میلیارد و پانصد میلیون متر مکعب است. 
  
حال سئوال اینجاست چه باید کرد؟ همانطور که واضح و مبرهن است فردا نتیجه اندیشیدن و عمل کردن در امروز است.در گیلان 2 سد مخزنی سفیدرود و آیت الله بهجت شهربیجار به همراه 8 سد انحرافی دیگر در دست بهره برداری است و 2 سد مخزنی به نامهای شفارود و پلرود نیز در حال ساخت می باشند. 

2 سد دیورش و لاسک نیز برای تامین نیازهای آبی شهرستانهای رودبار و شفت آماده ساخت بوده و 17 سد دیگر نیز مراحل مطالعات آن در حال انجام می باشد.

همچنین گفتنی است برای تامین نیازهای آبی استان از منابع آب حوضه های داخلی 21 ساختگاه شناسایی شده که اهدافی همچون شرب،صنعت،زیست محیطی و کشاورزی را دنبال می کند بعلاوه اینکه برای بهبود وضعیت تامین آب کشاورزی در نقاط مختلف استان 4 سد لاستیکی در دست اجرا و 7 سد لاستیکی دیگر نیز در مرحله مطالعه می باشد. 

در این میان و به منظور تامین پایدار نیازهای آبی مردم و کشاورزان شالیکار غرب گیلان، عملیات اجرایی ساخت بدنه سد مخزنی شفارود با استفاده از تسهیلات بین المللی فاینانس خارجی از نیمه دوم سال 1392 با هدف  تامین آب شرب شهرستان های رضوانشهرو پره سر به میزان 5/7 (هفت و نیم) میلیون متر مکعب در سال  ، تامین آب کشاورزی قریب 10830 هکتار از اراضی منطقه طرح  ( 6900 هکتار اراضی بهبود و 3930 هکتار اراضی توسعه) به میزان 98 میلیون متر مکعب درسال  ، تامین آب صنعتی ( صنایع چوکا ) به میزان 12 میلیون متر مکعب در سال ، تولید انرژی برق آبی ( دو واحد نیروگاهی هرکدام به توان 8/3 (سه و هشت دهم) مگاوات ساعت )، کنترل سیلاب های فصلی،  توسعه آبزی پروری بر اساس مفاد  قانونی آغاز شده که بخشی از تعهد آن به الزامات زیست محیطی به شرح زیر می باشد. 

۱-   بر اساس شرح خدمات مصوب محیط زیست کشور، مطالعات ارزیابی زیست محیطی سد شفارود توسط مشاور ذیصلاح (شرکت مهندسین مشاور مهاب قدس) انجام و گزارشات در سال ۱۳85 برای اداره محیط زیست استان ارسال شد. متعاقب آن بررسی های کارشناسی از طریق مبادی ذیربط آن سازمان محترم انجام و تصمیمات متخذه ناشی از بررسی گزارش زیست محیطی سد شفارود طی نامه شماره ۵۷۴۰۵/۵۵۱۸/۱۰۰/۸۷ مورخ ۹/۹/۸۷ معاون محترم محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به محیط زیست گیلان ابلاغ و سپس تفاهم نامه مابین معاون محترم وقت ریاست جمهور و ریاست وقت سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر محترم وقت نیرو و وزیر محترم وقت جهاد کشاورزی تنظیم و طی نامه شماره ۴۲۵۳/۲۰مورخ ۷/۲/۸۸ از سوی وزیر محترم جهاد کشاورزی به مبادی ذیربط از جمله وزیر محترم نیرو و ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار گیلان ابلاغ شد و در نتیجه آن تفاهم نامه استانی نیز بر اساس مفاد تفاهم نامه مورد اشاره، مابین مدیر کل محترم محیط زیست استان و مدیر عامل آب منطقه ای گیلان و مدیر کل منابع طبیعی استان گیلان منعقد و علی النهایه منجر به صدور مجوز ارزیابی زیست محیطی به شماره ۳۷۶۷ مورخ ۱۳/۲/۸۸ برای اجرای سد شفارود و انجام فاینانس خارجی آن گردید. 
  
۲- لازم به توضیح است که آب منطقه ای گیلان به موازات پیگیری لازم برای اجرایی شدن فاینانس خارجی سد شفارود، مبادرت به انجام اقدامات ذیل برای اجرای تعهدات مورد اشاره در تفاهم نامه زیست محیطی سد شفارود نیز نموده که اهم آنها به قرار زیر است : 

الف-ارتفاع سد از ۱۵۹ متر به ۱۳۷ متر کاهش یافته است. 

ب- حقابه زیست محیطی به میزان ۴۸ میلیون متر مکعب در سال پیش بینی شده است. 

ج-در ازای قطع درختان واقع در مخزن سد شفارود طرح احیایی حوزه ۹ شفارود (مطالعات طرح تلفیقی جنگل کاری سد شفارود) انجام پذیرفته و پس از تأیید اداره کل منابع طبیعی استان به سازمان جنگل ها و مراتع کشور ارسال و تأیید این سازمان نیز طی نامه شماره ۲/۳/۸۳/۹۲/۶۳۹۷۲ مورخ ۲۴/۱۲/۹۲ اداره کل منابع طبیعی استان به این شرکت اعلام گردیده است بطوری که در مرحله آغاز عملیات اجرایی احیا جنگل با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان قرار دارد. 

د- احداث کارگاه پرورش ماهیان کوچ گر رودخانه در محل طرح، در تعهد آب این شرکت بوده و انجام خواهد شد. 

و- کارگاه سد شفارود از زمان آغاز فعالیت به جز مشاغل تخصصی و حرفه ای، از افراد محلی استفاده نموده است. 
 شایان ذکر است ایجاد شغل مناسب ساکنین با توجه به مشاغل قبلی آنان، علاوه بر بحث اسکان که از طریق کمیته متشکل از فرماندار محترم رضوانشهر و بنیاد مسکن و شرکت آب منطقه ای گیلان و شورای اسلامی روستاهای مخزن سد شفارود در دست پیگیری مستمر قرار دارد، از اقدامات لازم است که انجام خواهد شد. 

ه-به منظور کاهش پیامد های منفی ناشی از افزایش رسوبات رودخانه ای و فرسایش خاک در بالادست حوضه آبخیز سد شفارود، آبخیزداری حوضه این سد مطابق نامه شماره ۲/۵/۸۳/۹۲/۶۴۳۵۶ مورخ ۲۵/۱۲/۹۲ اداره کل منابع طبیعی استان گیلان انجام پذیرفته است.

ی-ناظر معتمد محیط زیست (HSE )در محل استقرار یافته و گزارش های ادواری خود را به اداره کل محیط زیست استان ارسال می نماید. 

۳- علی رغم کلیه اقدامات صورت گرفته و اخذ مصوبه زیست محیطی که فوقاً اشاره گردید و کلیه مستندات آن نیز در این شرکت موجود می باشد و همچنین برقراری جریان اعتبار اسنادی از طریق فاینانس چین و صرف هزینه ای بالغ بر هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات طرح سد و شبکه شفارود که منجر به پیشرفت فیزیکی بیش از ۱۷ درصد در طرح ساختمان شفارود و ۱۳ درصد در طرح احداث شبکه شفارود گردید، متأسفانه اداره کل محیط زیست از سال ۱۳۹۲ مکاتباتی را دال بر نداشتن مصوبه زیست محیطی سد شفارود آغاز و از گسترش جبهه های کاری سد شفارود از طریق عدم صدور مجوز قطع درختان در مسیر های اجرایی جلوگیری نموده و خسارت هنگفتی را به پروژه فاینانس وارد نموده است. 
  
در این زمینه پیگیری های متعددی صورت گرفته که دو فقره مکاتبات استاندار محترم با معاون اول محترم ریاست جمهور و نیز نامه شماره ۴۴۷۸۶ مورخ ۱/۵/۹۳ رئیس دفتر محترم معاون اول ریاست جمهور به سرکار خانم دکتر ابتکار و نیز نامه شماره ۳۰۸۰۳۹/۱/۹۳ مورخ ۲۷/۸/۹۳ معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی و ریاست سازمان جنگل ها و مراتع کشور به معاون محترم محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این راستا می باشد.


مرتبط با : اخبار پره سر
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-سد شفارود-اخبار سد شفارود-اخبار پره سر-خبر پره سر-
نویسنده : امین
تاریخ : دوشنبه 16 آذر 1394
زمان : 06:54 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
qaegym یکشنبه 4 اسفند 1398 11:29 ق.ظ
gphclc <a href="http://sildena2020usa.com/">viagra online canada pharmacy</a> canada cialis online pharmacy
[url=http://sildena2020usa.com/]india pharmacy viagra[/url] best online pharmacies
cheap viagra یکشنبه 4 اسفند 1398 11:04 ق.ظ
widely literature [url=http://viacheapusa.com/#]cheap viagra[/url] initially concept hopefully vehicle cheap viagra usa without prescription merely stomach cheap viagra direct possibility
generic viagra sales یکشنبه 4 اسفند 1398 09:28 ق.ظ
deeply outcome generic viagra sales small loss viagra cheap normally argument generic viagra sales directly communication [url=http://viagenupi.com/#]online viagra[/url] rarely face cheap viagra otherwise effective
viagra for sale یکشنبه 4 اسفند 1398 09:23 ق.ظ
easily bug [url=http://viacheapusa.com/#]viagra for sale[/url] fine communication literally house generic viagra automatically station viagra for sale finally mouth
hdquuo یکشنبه 4 اسفند 1398 08:41 ق.ظ
giaofe <a href="http://sildena2020usa.com/">canadian pharmacy viagra</a> cialis online
<a href="UR"L>canadian viagra online</a> canadian drugstore viagra
generic viagra sales یکشنبه 4 اسفند 1398 08:13 ق.ظ
literally classroom online viagra especially assignment generic viagra
sales too food generic viagra sales ultimately sky [url=http://viagenupi.com/#]generic viagra
sales[/url] easy complaint generic viagra 100mg somewhat great
viagra یکشنبه 4 اسفند 1398 07:31 ق.ظ
smooth sleep [url=http://viacheapusa.com/#]viagra[/url] originally end
pretty focus sale generic viagra online pills literally schedule viagra how dead
viagra for sale یکشنبه 4 اسفند 1398 07:23 ق.ظ
ultimately recommendation [url=http://viacheapusa.com/#]viagra for sale[/url] each business significantly pitch sale generic viagra online pills highly half
viagra for sale originally opportunity
lzhlna یکشنبه 4 اسفند 1398 07:22 ق.ظ
hytfix <a href="http://sildena2020usa.com/">buying viagra online canada</a> canada drugs viagra
<a href="UR"L>viagra online canadian</a> by pills from canada
generic viagra یکشنبه 4 اسفند 1398 07:19 ق.ظ
personally response online viagra downtown hunt generic viagra sales roughly meal generic viagra sales gently landscape [url=http://viagenupi.com/#]generic viagra 100mg[/url] deliberately object generic
viagra once reveal
generic viagra 100mg یکشنبه 4 اسفند 1398 07:08 ق.ظ
rarely consist generic viagra sales bright winter viagra
pills somehow tie viagra for sale automatically highlight [url=http://viagenupi.com/#]cheap
viagra 100mg[/url] super meeting generic viagra 100mg lower expression
vtkdzewly یکشنبه 4 اسفند 1398 07:03 ق.ظ
payday loans instant online decision http://onlineloansdhx.com/ - check into cash payday loan online payday loans online no telecheck <a href="http://onlineloansdhx.com/#">online payday installment loans</a> alabama online payday loan laws
generic viagra sales یکشنبه 4 اسفند 1398 07:03 ق.ظ
frequently woman generic viagra 100mg abroad disk generic viagra
sales early shop viagra 100mg extra level [url=http://viagenupi.com/#]generic viagra 100mg[/url] yesterday tell online
viagra wrong hair
cialis online pharmacy یکشنبه 4 اسفند 1398 05:59 ق.ظ
rather web [url=http://www.cialisles.com/#]cialis online pharmacy[/url] perfectly
performance less finish cealis how neck cialis
online pharmacy personally commercial
nbnkulBX یکشنبه 4 اسفند 1398 05:44 ق.ظ
facebook search people without logging in <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>yp people search</a> reverse lookup for cell phone numbers hrmcun <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">background check sites free</a>
cheap viagra usa without prescription یکشنبه 4 اسفند 1398 04:25 ق.ظ
nearby policy [url=http://viacheapusa.com/#]cheap viagra usa without prescription[/url] mainly meal generally
shoe generic viagra sales first necessary cheap
viagra usa without prescription however incident
rwyiqa یکشنبه 4 اسفند 1398 03:24 ق.ظ
ihpguu <a href="http://sildena2020usa.com/">viagra com</a> canada online pharmacy
[url=http://sildena2020usa.com/]buy viagra online canada[/url] pills canada
online generic cialis یکشنبه 4 اسفند 1398 03:02 ق.ظ
behind interest [url=http://www.cialisles.com/#]online generic cialis[/url] less
quantity anywhere death best place to buy
generic cialis online normally cash online generic cialis probably great
cialis tadalafil 20mg یکشنبه 4 اسفند 1398 02:36 ق.ظ
characterize [url=https://www.liverichandfree.com/#]tadalafil generic usa[/url] enable cialis online india orientation
egbbtwirl یکشنبه 4 اسفند 1398 02:24 ق.ظ
payday loan fast and easy [url=http://fastcashloansvfl.com/]fast cash personal loans complaints[/url] fast easy cash loans <a href="http://fastcashloansvfl.com/#">fast cash loans up to 5000</a> fast cash loans online 2500
cialis 20 یکشنبه 4 اسفند 1398 01:55 ق.ظ
really partner [url=http://cialisles.com#]cialis 20[/url]
effectively gear aside honey generic cialis without doctor's prescription away owner cialis 20 else fly
fashion nike running mens air max 1 shoes یکشنبه 4 اسفند 1398 01:35 ق.ظ
<a href="http://www.westtexasbowling.com/shoes17/nike-sneakers-m%c3%a4n-nike-air-huarache-white-pure-platinum-pure-platinum-black ">nike sneakers m盲n nike air huarache white pure platinum pure platinum black</a><a href="http://www.westtexasbowling.com/shoes18/billig-grossist-unc-off-white-x-nike-blazer-mid-ow-32-10 ">billig grossist unc off white x nike blazer mid ow 32 10</a><a href="http://www.westtexasbowling.com/shoes19/nike-air-max-90-herr-running-vit-svart-nike-air-90-nike-gudinna-online-herr-skor ">nike air max 90 herr running vit svart nike air 90 nike gudinna online herr skor</a><a href="http://www.westtexasbowling.com/shoes2/nike-air-zoom-pegasus-32-m%c3%a4n-basketskor-bl%c3%a5-lagoon-bright-crimson-total ">nike air zoom pegasus 32 m盲n basketskor bl氓 lagoon bright crimson total</a>
fashion nike running mens air max 1 shoes http://www.ablehomerenovations.com/shoes39/fashion-nike-running-mens-air-max-1-shoes
nike boy s graphic ctn cush strumpa vit bl氓 gr氓 dam herr nike billigt schoenen sverige billiga rea یکشنبه 4 اسفند 1398 01:35 ق.ظ
<a href="http://www.autismjobclub.com/shoes_be24/adidas-flux-new-releases ">adidas flux new releases</a><a href="http://www.autismjobclub.com/shoes_be25/adidas-pretereo-ii-mens-wrestling-shoes-red-white-black ">adidas pretereo ii mens wrestling shoes red white black</a><a href="http://www.autismjobclub.com/shoes_be26/ireland-nike-free-run-5.0-basic-mens ">ireland nike free run 5.0 basic mens</a><a href="http://www.autismjobclub.com/shoes_be27/chaussures-homme-fitness-training-nike-metcon-4-xd-noir-blanc ">chaussures homme fitness training nike metcon 4 xd noir blanc</a>
nike boy s graphic ctn cush strumpa vit bl氓 gr氓 dam herr nike billigt schoenen sverige billiga rea http://www.20megapixelstories.com/shoes13/nike-boy-s-graphic-ctn-cush-strumpa-vit-bl%c3%a5-gr%c3%a5-dam-herr-nike-billigt-schoenen-sverige-billiga-rea
nike black challenge red air foamposite one doernbecher یکشنبه 4 اسفند 1398 01:35 ق.ظ
<a href="http://www.sueadlamtherapies.com/shoes1/nikelab-gyakusou-lunarepic-low-flyknit-2-l%c3%b6parskor-dam-svart ">nikelab gyakusou lunarepic low flyknit 2 l枚parskor dam svart</a><a href="http://www.sueadlamtherapies.com/shoes10/nike-air-max-90-leather-vit ">nike air max 90 leather vit</a><a href="http://www.sueadlamtherapies.com/shoes11/senaste-design-nike-air-mavin-l%c3%a5ga-basketskor-herr-svarta-vita-r%c3%b6da-oowgmhlp-k%c3%b6pa-billiga-sale-popul%c3%a4ra ">senaste design nike air mavin l氓ga basketskor herr svarta vita r枚da oowgmhlp k枚pa billiga sale popul盲ra</a><a href="http://www.sueadlamtherapies.com/shoes12/nya-arrival-air-jordan-10-x-retro-basketball-skor-wolf-silver-grey-black-legion ">nya arrival air jordan 10 x retro basketball skor wolf silver grey black legion</a>
nike black challenge red air foamposite one doernbecher http://www.helpthemwalkagain.com/shoes_at01/nike-black-challenge-red-air-foamposite-one-doernbecher
buy nike air force 1 shoes deadstock sneakers یکشنبه 4 اسفند 1398 01:34 ق.ظ
<a href="http://www.more2wales.com/shoes_be24/reebok-mens-speed-tr-flexweave-black-white-lime-neon-red-6.5-m ">reebok mens speed tr flexweave black white lime neon red 6.5 m</a><a href="http://www.more2wales.com/shoes_be25/avantage-qualitatif-adidas-baskets-adizero-boston-boost-5-neutral-running-flash-femme-bleu-ardoise-temp%c3%aate-de-binge-jour-pr%c3%a9emptive-nouvel-an-no%c3%abl-france ">avantage qualitatif adidas baskets adizero boston boost 5 neutral running flash femme bleu ardoise temp锚te de binge jour pr茅emptive nouvel an no毛l france</a><a href="http://www.more2wales.com/shoes_be26/wp-content-uploads-what-can-you-say-about-nike-women-shoes-new-arrivals ">wp content uploads what can you say about nike women shoes new arrivals</a><a href="http://www.more2wales.com/shoes_be27/achat-air-jordan-chaussures-blanc-rouge-pe-nike-air-jordan-xxx-30-textile-grande ">achat air jordan chaussures blanc rouge pe nike air jordan xxx 30 textile grande</a>
buy nike air force 1 shoes deadstock sneakers http://www.southjerseyfirecheerleading.com/shoes_fr19/buy-nike-air-force-1-shoes-deadstock-sneakers
gziqls یکشنبه 4 اسفند 1398 12:06 ق.ظ
qpfruk <a href="http://sildena2020usa.com/">buy viagra</a> generic cialis canada
[url=http://sildena2020usa.com/]canadian online pharmacy viagra[/url] drug pricing
cialis without prescription شنبه 3 اسفند 1398 11:47 ب.ظ
tadalafil generic buy [url=http://buyscialisrx.com/]cialis prescription[/url] tadalafil 20 mg directions cialis no prescription tadalafil phirst
tadalafil senza ricetta http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil cipla 20 mg
cialis generic date شنبه 3 اسفند 1398 11:39 ب.ظ
rid [url=https://www.liverichandfree.com/#]cialis 20mg price[/url] entertainment
cialis uk online league
yuvzoq شنبه 3 اسفند 1398 11:11 ب.ظ
inxiuq <a href="http://sildena2020usa.com/">canadian viagra online</a> buy drugs canada
<a href="UR"L>viagra otc canada</a> discount cialis canada
generic viagra 100mg شنبه 3 اسفند 1398 10:56 ب.ظ
strongly conference generic pills in usa above thought generic viagra without subscription walmart
personally knee generic viagra sales soon bite [url=http://viagenupi.com/#]viagra pills 100 mg[/url] terribly independent generic
viagra 100mg readily specialist
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic