همه چیز در مورد پره سر

 
 
دوستِم‌ گرچ‌ِ اِم‌ دنیان‌َ خشیمون‌           هَم‌َ دلدادَه ی‌ ام‌ دلكشیمون‌

چ‌ِ فایده عاقبت‌ با حسرت‌ و درد            دنیاكا كوچ‌ بَكَردیمون‌ بشیمون‌


استفاده از مطالب این وبسایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد!

دوستان لطفا حتما مارا از نظرات ارزشمند خود بهره مند سازید!


parasarica.ir


parasarica@gmail.com

:: خبر: طاووسک پره سر به زیستگاهش برگشت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: شرکت چوکا
:: تحریف نام ایسپیه مزگت
:: ایسپیهَ مَزگَت (مهندس رامین باباپور شکره دشت)
:: گالری تصاویر: ایسپیه مزگت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: دیوار 47 پره سر
:: خبر : نگرانی از تخریب جنگل های گیلان با ساخت سد شفارود (+جوابیه)
:: آشنایی با سد مخزنی شفارود
:: یک دانستنی از سه شنبه بازار
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 15
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 14
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 13
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 12
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 11
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 10
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 9
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 8
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 7
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 6
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 5
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 4
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 3
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 2
:: اسطوره یا ایزد سیاگالش
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (3)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (2)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (1)
:: تالش چه ندارد!


سرنوشت نامعلوم بلندترین سد ایران / جدال میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو
نظرات |

به گزارش روزنامه شهروند: وزیر نیرو در اظهارنظر اخیر خود به جایگاه سوم ایران در دنیا در سدسازی افتخار کرده و گفته ما در ۲۵‌سال گذشته توانسته‌ایم مقام سوم سدسازی در جهان را به دست آوریم و یک و نیم برابر حجم رودخانه‌های کشور سد بسازیم.

حالا این قضیه در دنیای امروز چه جایگاهی دارد بر همه معلوم است. امروزه اکثر کشورهای دنیا به این مهم دست یافتند که حفاظت از خاک و منابع طبیعی مثل جنگل‌ها بسیار سودمندتر از احداث سد است.  یعنی اگر به اهداف کارکرد سد توجه کنیم و مقایسه‌ای با ارزش جنگل و محیط‌زیست انجام دهیم به راحتی به این نتیجه می‌رسیم که با حفظ همین منابع طبیعی می‌توانیم با هزینه کمتر به همان اهداف سد نایل شویم.

 سد شفارود واقع در شهرستان رضوانشهر که به گفته مسئولان بزرگترین سد مخزنی ایران است، به یکی از پرمناقشه‌ترین موضوع زیست محیطی ایران تبدیل شده که بیانگر عدم توافق مشترک بین وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط ‌زیست در احداث این سد است. اگرچه چند سالی است که این پروژه عظیم در دست اجراست (سال ۸۷ مجوز این پروژه صادر شد)، اما برای مدتی به دلیل مخالفت سازمان حفاظت محیط‌ زیست مبنی‌بر نداشتن ارزیابی زیست محیطی این پروژه موقتا تعطیل شده که اعتراض مکرر وزارت نیرو و مجری طرح را در پی داشته است.

موضوع اختلاف‌نظر

هدف از احداث این سد، تامین آب شرب شهرستان‌های رضوانشهر و پره‌سر به میزان ۷.۵‌میلیون مترمکعب در سال، تامین آب کشاورزی ۱۰‌هزار و ۸۳۰هکتار از زمین‌های منطقه به میزان ۹۸‌میلیون مترمکعب در سال، تامین آب سالانه موردنیاز صنعت به میزان ۱۲‌میلیون مترمکعب و همچنین تولید انرژی برق‌آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در‌ سال عنوان شده است. اما به گفته مسئولان محیط‌ زیست این اقدام پیامدهای فاجعه‌بار زیست‌محیطی بسیار به دنبال خواهد داشت. یکی از اثرات تخریبی احداث سد شفارود نابودی بیش از صد هکتار از جنگل‌های هیرکانی است.

 همچنین این سد در منطقه‌ای قرار است احداث شود که آن منطقه یعنی رضوانشهر به تالش یکی از پرباران‌ترین مناطق کشور هستند و جنگل‌های آن به دلیل نقش ذاتی که در جذب آب و ذخیره آن دارند، می‌تواند به‌عنوان جانشین خوبی برای این سد در نظر گرفته شود. به گفته کارشناسان محیط‌زیست اگر درختان این منطقه قطع شود علاوه بر این‌که به بروز سیلاب در منطقه کمک می‌شود، باعث افزایش فرسایش و لغزش‌های متعدد در منطقه می‌شود. اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود در مسیر احداث این سد که بر مسیر رودخانه شفارود قرار گرفته است روستاهای متعددی وجود دارد که در صورت آبگیری سد این روستاها به زیر آب می‌روند.

 بنابراین اهالی آن منطقه که به شدت به زادگاه خود از لحاظ امرار معاش وابسته هستند، مجبور می‌شوند به شهرهای نزدیک مهاجرت کنند که با وجود پایین بودن فرصت‌های شغلی نسبت به مهارتی که دارند یک فاجعه انسانی دیگر بروز خواهد کرد. حال بر سر این موضوع بین سازمان حفاظت  محیط‌زیست و وزارت نیرو بحث و اختلاف نظر وجود دارد. از یک سو سازمان حفاظت  محیط‌ زیست ادعا می‌کند این پروژه باید به دلیل نداشتن ارزیابی زیست‌محیطی متوقف شود، از سوی دیگر وزارت نیرو طبق مجوز صادر شده در دولت قبلی مصر است که این سد باید احداث شود.

علاوه بر این مشکلات به نظر می‌رسد که شرکت‌های چوکا و شرکت شفارود که از شرکت‌های بهره‌بردار از جنگل هستند از ساخت این سد به شدت دفاع می‌کنند. دلیل آن هم چیزی نیست جز این‌که وقتی که کلید مجدد اجرای سد زده شود، به‌طور خودکار مجوز برای قطع درختان صادر می‌شود و در این شرایط شرکت‌های مذکور به راحتی می‌توانند از این قضیه سود ببرند.

اظهار نظر سازمان حفاظت محیط ‌زیست در این خصوص

 در حال حاضر عملیات احداث این سد به دلیل مخالفت‌های سازمان حفاظت محیط ‌زیست و فعالان محیط‌زیست متوقف شده ولی واقعیت این است که طی ۳۰ ‌سال‌گذشته قدرت وزارتی‌ها بر سازمان حفاظت  محیط ‌زیست چربیده و موفق به اجرا کردن خواسته‌های خود شدند. البته به نظر می‌رسد این بار سازمان تمایل دارد این معادله متداول را برهم زند.
 
دکتر متصدی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست در مورد پروژه مذکور به خبرنگار «شهروند» گفت: اگر گزارش ارزیابی محیط‌زیستی این پروژه تایید شود شرکت مجری این پروژه می‌تواند کار خود را آغاز کند اما اگر سازمان گزارش ارزیابی را تایید نکند هیچ مجوزی برای احداث سد صادر نمی‌شود.

 البته شنیده‌ها حاکی از این بود که در روزهای منتهی به ‌سال ۹۲ طی جلسه‌ای در سازمان این مشکلات باوجود حضور نماینده سازمان، وزارت نیرو و شرکت مجری طرح در سازمان پیگیری  شود که به دلیل عدم حضور نماینده‌های وزارت و شرکت موردنظر این جلسه برگزار نشد.  علاوه‌بر موضوع گزارش ارزیابی گزارش‌ها حاکی از این بود که یکی از موضوعات مورد مناقشه مساله تاج سد بود که اگر تاج بنا بر نظر و خواسته سازمان حفاظت محیط‌ زیست برداشته شود، این پروژه عمرانی می‌تواند ادامه یابد.

در این مورد نظر سعید متصدی را جویا شدیم که وی با تکذیب چنین خبری تاکید کرد: «هیچ‌گونه بحثی در این زمینه که بخواهیم مشکلات را اصلاح و برطرف کنیم نشد و بعدا هم این صحبت نخواهد شد. موضوع بر سر این است که اگر سازمان گزارش ارزیابی محیط‌زیستی پروژه را که قرار است وزارت نیرو تهیه کند، تایید نکند این سد نباید ساخته شود.»
 
وی در ادامه افزود: در مجموع اجرای هر پروژه توسعه‌ای مشروط به تایید گزارش زیست‌محیطی است. اگر این گزارش تایید شود مجری طرح از لحاظ قانونی می‌تواند در مرحله بعد به بازدید میدانی یا بازدید‌های مربوط به شرایط محیطی و دیگر اقدامات مربوط به اجرای طرح بپردازد. در غیر این صورت یعنی عدم تایید ارزیابی زیست محیطی این‌گونه اقدامات غیرقانونی است.

معاونت محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست سپس با بیان پیگیری این موضوع از سوی سازمان تصریح کرد که تا ۲ هفته آینده قرار است جلسه‌ای درخصوص گزارش ارزیابی زیست‌محیطی برگزار شود و به محض این‌که جلسه تشکیل شود گزارش آن به اطلاع عموم گذاشته خواهد شد.

در هرصورت باید منتظر ماند و دید که در هفته‌های آتی چه اتفاقاتی خواهد افتاد. آیا وزارت نیرو بر نظر خود مبنی‌بر ادامه پروژه سدشفارود توسط شرکت مهاب قدس اصرار می‌ورزد یا این‌که این بار سازمان حفاظت  محیط‌زیست ایران پا پیش نخواهد گذاشت و قاطعانه جلوی ساخت سدی را می‌گیرد که بیش از آن‌که برای تولید و ذخیره آب باشد سود و نفع‌های اقتصادی برای موافقان ساختش دارد.

بازنشر از سایت سازمان حفاظت محیط زیست


مرتبط با : پره سر اخبار
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-سد شفارود-گزارش سد شفارود-سد شفارود پره سر-اخبار سد شفارود-
نویسنده : امین
تاریخ : پنجشنبه 28 فروردین 1393
زمان : 12:26 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic