همه چیز در مورد پره سر

 
 
دوستِم‌ گرچ‌ِ اِم‌ دنیان‌َ خشیمون‌           هَم‌َ دلدادَه ی‌ ام‌ دلكشیمون‌

چ‌ِ فایده عاقبت‌ با حسرت‌ و درد            دنیاكا كوچ‌ بَكَردیمون‌ بشیمون‌


استفاده از مطالب این وبسایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد!

دوستان لطفا حتما مارا از نظرات ارزشمند خود بهره مند سازید!


parasarica.ir


parasarica@gmail.com

:: خبر: طاووسک پره سر به زیستگاهش برگشت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: شرکت چوکا
:: تحریف نام ایسپیه مزگت
:: ایسپیهَ مَزگَت (مهندس رامین باباپور شکره دشت)
:: گالری تصاویر: ایسپیه مزگت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: دیوار 47 پره سر
:: خبر : نگرانی از تخریب جنگل های گیلان با ساخت سد شفارود (+جوابیه)
:: آشنایی با سد مخزنی شفارود
:: یک دانستنی از سه شنبه بازار
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 15
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 14
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 13
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 12
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 11
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 10
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 9
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 8
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 7
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 6
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 5
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 4
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 3
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 2
:: اسطوره یا ایزد سیاگالش
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (3)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (2)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (1)
:: تالش چه ندارد!


مشاهیر: ده استاد پیشکسوت موسیقی تالش
نظرات |

6

معرفی ده استاد ی که در همایش ” بزرگداشت پیشکسوتان موسیقی تالش ” مورد تجلیل قرار گرفتند :

در تاریخ ۸ اسفند ۹۲ به همت موسسه تالش شناسی ، همایشی در آمفی تئاتر شرکت چوکا برگزار شد با عنوان « بزرگداشت پیشکسوتان موسیقی تالش » . در آن همایش که با استقبال بی سابقه اهل قلم و هنر و دوستداران موسیقی تالش روبرو شد ، ده تن از پیشکسوتان موسیقی تالش مورد تجلیل قرار گرفتند .

در زیر آن ده تن به اختصار معرفی شده اند :


اصلانیبراریبیداریپورباباحبیبی


حمیدیرزداریشمامیصابرینیکمرام

اصلانی

حجت الله اصلانی . نوازنده برجسته نی هفت بند . متولد سال ۱۳۱۱ در دهستان ییلاقی ارده می باشد . استاد اصلانی که از ذخایر کم نظیر موسیقی اصیل تالش به شمار می آید ، در اجرای آوا ها و نغمه های سبک تالشدولایی مقام استادی دارد و تا کنون هنر خود را به شاگردان متعددی آموخته و اندوخته های گرانبهایش در این زمینه را به آنان انتقال داده است .

 

براری

علی براری . نوازنده  و آهنگساز برجسته تالش ، متولد سال ۱۳۳۲ روستای مرکیه ماسال است. ساز تخصصی استاد براری ویولون است اما سرنا و تار را استادانه می نوازد و سینه اش گنجینه ای از موسیقی تالشی ، گیلکی و دیلمانی ست . استاد براری در بیش از چهل سال فعالیت هنری ده ها آهنگ به یاد ماندنی ساخته و به وسیله خوانندگانی چون شادروان قسمت خانی و جهانگیر حاجی پور اجرا کرده است . از جمله ساخته های استاد براری باید از آهنگ سلیمه یاد کرد .

 

بیداری

صالح بیدار . معروف به اوستا صالح . نوازنده و سازنده تنبور است . او درسال ۱۳۰۹ در روستای ییلاقی چروه دی به دنیا آمده . از دوره نوجوانی به موسیقی علاقمند بود . نخست نی نوازی را از نوازندگان محلی آموخت و سپس بر اثر یک اتفاق ساده به ساختن و نواختن تنبور پرداخت و دیری نپایید که در مقام استادی در ساخت تنبور و نوازنده ای چیره دست قرار گرفت و به ترویج این هنر در بین علاقمندان پرداخت.

 

پوربابا

ذبیح الله پوربابا . سازنده و نوازنده نی  و از اهالی اور ما ملال می باشد . او در سال ۱۳۱۹ در روستای تَور tavr در یک خانواده دامدار متولد شده است . او نواختن نی را از دوره نوجوانی آموخته و سالهاست که به عنوان تنها سازنده نی در منطقه شناخته شده است .

استاد پور با در طول چند دهه فعالیت و ممارست به جایگاه یکی از برجسته ترین نوازندگان و سازندگان نی قرار گرفته است .

 

حبیبی

صمد حبیبی . در سال ۱۳۲۳ در روستای سیاه بیل رضوانشهر متولد شده است . این هنرمند برجسته فقط در زمینه موسیقی مقامی سبک تالشدولایی فعالیت می کند و به طور اخص به عنوان «مولود نامه خوان » شهرت دارد و در این راستا ، به ویژه اجرای ملودیهای کهن عرفانی، مانند باباطاهری ، برزکوهی ، هنرمندی بی نظیر است .

 

 حمیدی

سید هادی حمیدی . متولد سال ۱۳۳۲ در روستای استخر زیر شاندرمن است . در سال ۱۳۵۵ برای نخستین بار صدایش از رادیو گیلان پخش شد وشکوه آن صدا چنان بر دل همگان نشست که به سرعت در زمره برجسته ترین خوانندگان گیلان قرار گرفت .

از این هنرمند صاحب سبک و تاثیر گذار تا کنون سه آلبوم به نامهای : آوای مهر ، ونگا ونگ و سیا ریحون منتشر شده است .

 

رزداری

خدیجه رزداری . این بانوی هنرمند در سال ۱۳۱۴ در رزدارِ ملال متولد شده . نواختن نی را از بستگان خود که به رمه داری اشتغال داشتند آموخته و سالها ست که نی را در سطحی همتراز اساتید این هنر می نوازد و تا کنون با شرکت در چند همایش استانی و کشوری مورد توجه و تحسین قرار گرفته است . بانو رزداری سند زنده است در نشان دادن نقش و اهمیت موسیقی فاخرمحلی در زندگی مردم و فرهنگ تالش.

 

شمامی

بهلول شمامی . معروف به مشهدی بهرام نوازنده نی هفت بند و استاد سبک اسالمی ست .

او در سال ۱۳۱۱ در روستای چوئه ژیه اسالم متولد شده و اکنون بیش از پنجاه سال است که فعالیت هنری دارد . استاد شمامی نی نوازی را از شاد روان جوری خدادادی آموخت و پس از چند دهه تلاش و ممارست ، در مقام استادی قرار گرفت و تا کنون شاگردان متعددی از او تعلیم دیده اند .

 

صابری

حسین صابری . معروف به حسین دایی . متولد سال ۱۳۲۱ روستای دارباغ فومن . تنها سرنا نواز برجسته از نسل پیش از نیم قرن اخیر است که هنوز به فعالیت هنری ادامه می دهد و تاکنون شاگردان زیادی را تعلیم  داده است.

استاد صابرینزدیک به پنجاه سال است که سرنا می نوازد . او در طول دو دهه اخیر به جشنواره های استانی کشوری متعددی شرکت نموده و مورد توجه خاص قرار گرفته است .

 

نیکمرام

رحیم نیکمرام  . متولد سال ۱۳۱۹ ماسوله است . او پس از شادروان منصور فانی ، نخستین کسی ست که موسیقی تالش را به رادیو برد و در اوایل دهه پنجاه ، که همکاری اش را با تلویزیون آغاز کرد، با آهنگ خاطره انگیز هل هل آبو به او ج شهرت رسید .

از این استاد موسیقی سبک فومنات تا کنون دو آلبوم به نامهای آوای تالش و مولوم منتشر شده است  و آثار تازه ای نیز دارد که چشم به راه انتشار آنها هستیم .مرتبط با : زبان تالشی مشاهیر پره سر
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-اخبار پره سر-موسیقی پره سر-مشاهیر پره سر-موسیقی تالش-
نویسنده : امین
تاریخ : شنبه 9 فروردین 1393
زمان : 07:22 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic